Üye Girişi

Üye Girişi

Facebook, Twitter, Gmail veya Hotmail hesaplarınızla aşağıdaki butonlara tıklayarak kolayca giriş yapabilirsiniz...

  reklam-alani-220x70px

ÇAMAŞ HABER >

Çamaş Haber

Yeni bir ilçe olan Çamaşın tarihi çok eskilere dayanmaktadir. Çamaş yöresi tarihinin M.Ö. 3.yüzyila kadar indisi yöremizde bulunan bir çok kaya mezari ile anlaşılmaktadır. Bölgemizde bu güne kadar herhangi bir arkeolojik kazı ve saha incelemesi yapılmadıgından yörenin gerçek tarihi hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Çamas bölgesinin bilinen en eski tarihi M.Ö. 3.yüzyilda bölgede hüküm sürmüş olan ve başkenti Bolaman olan Pont devletine ait bilgilere dayanmaktadir.Pont devletinin sınırları bolamandan Tokat ve amasyaya kadar uzanmaktaydı.Çamaş da bu sınırlar içinde kalmaktadır. M.Ö.1.yüzyılda kurulan Pont Polemenyum Dükalığı ise sınırlarını Fatsa ve bolamandan itibaren içerilere doğru genişleterek kelkit vadisini topraklarına katmıştır. (Sıtkı ÇEBİ ,ÇAMAŞIN TARİHi )
Osmanlı Döneminde Çamaş; Selçuklu Devletinin dağılması ve Moğul İlhanlı Devletinin gücünün zayıflaması neticesinde Anadoluda çok sayıda Türk beyliği kurulmuştur.Bu beyliklerden biri olan Danişmend Oğulları Beyliğinin başkenti Tokatın Niksar ilçesiydi.Ordu yöresi 14.yy ortalarında bu beylik tarafından Türk iskan alanı haline getirilmistir.Bu tarihe kadar ordu toprakları ,başkenti Trabzonda bulunan Rum devletinin egemenliği altında bulunmaktaydı. Ordu yöresi eski adıyla Canik-Bayramlu Kazası 1421 yılında çelebi Mehmet zamanında kesin olarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiş ve idari olarak yine aynı statüsünü sürdürmüştür. 14yy da Bu yöreyi fetheden Türkmen Bölüklerinden her biri söz konusu vadilerin birisi içine yerleşmişlerdir.Kıyı şeridinde batıdan doğuya gidilecek olunursa Canik-i Bayram kazasının batıda tabi sınırını meydana getiren Bolaman ırmağı vadisinde Bölük-i Niyabet-i Çamaşla Karşılaşılıyor. (prof.Dr Bahaeddin YEDIYILDIZ Ordu kazasının SosyalTarihi )

Çamaş 1455-1613 yılları arasında önceleri Bölük-i Niyabet-i Çamaş sonraları ise Nahiye-i Çamaş olarak devam etmiştir.1455 de bölgenin merkezi muhtemelen bir mulazimin görev yaptiği,camiside olan sakarğeriş köyü idi.Daha sonralari merkezin ,kuzeyine düşen ve bugün ilçe merkezinde olan ürmeri ( ürmeli bu günkü örmeli ) köyüne taşınmış ve burası merkez olmuştur. Bu köyün adının köy sakinlerinden 1455 de hayatta olan Tolganın babası Ürmeri´den gelmiş olabileceği düsünülmektedir.(M.G.) Çamaş adının ise ;1485´den evvel tımar beyliği yapmış olduğu tahmin edilen Mehmet ÇAMAŞ´dan dolayı verildigi sanılmaktadır. Osmanlı dönemi boyunca uzun bir süre nahiye olarak kalmış ,sonra köy olmuş daha sonra bucak yapılmiştır. Son olarak´da sarıyakup bucağı ile birleşmiş ve bir süre sonrada bu günkü idari yapisi olan İlçe olmuştur.

Okunma 178442 defa
Bu kategoriden diğerleri: Coğrafi Konum ve İklim »